Natūrali apsauga nuo saulės

NATŪRALI APSAUGA NUO SAULĖS- KAS TAI?

Ruošiantis poilsiui šiltuose kraštuose visada iškyla klausimas kokius kremus nuo saulės imsite šį kartą. Technologijoms stipriai pažengus į priekį kosmetikos kompanijos siūlo identiškai veiksmingus ekologiškus kremus- tai natūrali apsauga nuo saulės. 

Kas yra SPF?

Natūrali apsauga nuo saulės taip pat turi SPF. SPF (sun protection factor) – saulės apsaugos faktorius – nurodo kiek ilgai žmogus gali būti saulėje nenudegdamas. SPF priklauso nuo žmogaus įprastinio įdegimo saulėje greičio. Pavydžiui, jeigu žmogus įdega per 5 min. ir naudoja SPF 20, tuomet bus apsaugotas 20×5 = 100 min. SPF įtakoja įvairūs veiksniai:

  1. Prakaitavimas: jis sumažins apsaugą;
  2. Maudymasis: jis sumažins apsaugą;
  3. Panaudotas kiekis: SPF priklauso nuo dozės – kuo daugiau jo užsitepsite, tuo geriau būsite apsaugoti, todėl patartina visada naudoti didelį kiekį ir kartoti procedūrą bent kas 2 val.;
  4. Dienos laikas: saulė yra stipriausia nuo 11 iki 15 val. Šiuo metu nerekomenduojama būti saulėje net su SPF apsauga.

Koks rekomenduojamas SPF?

Nesvarbu, kokio tipo jūsų oda, tačiau šviesi oda nudega greičiau nei tamsi. Bet kokios odos apsaugai reikalingas bent SPF 25. Po kelių dienų, kai susiformuos įdegis (įdegis yra odos apsauga), naudokite mažesnį SPF – 18.

Ar tiesa, kad saulė padeda gaminti vitaminą D?

Pasak mokslininkų, saulė yra geriausias vitamino D šaltinis. Vitamino D trūkumas susijęs su hipertenzija, diabetu, menstruacijų problemomis, dantų gedimu, osteoporoze ir kitomis sveikatos problemomis. Rekomenduojama kasdien bent 10-15 min. pabūti saulėje, priklausomai nuo metų laiko ir odos tipo. Jei ketinate ilgiau pabūti saulėje, svarbu naudoti nuo saulės apsaugantį kremą, nes NIEKADA NEGALIMA NUDEGTI.

Kodėl patariama vengti nudegimo saulėje?

Kai ultravioletinių spindulių poveikis pernelyg stiprus, oda perkaista, tampa raudona ir skausminga, gali pradėti luptis ar pasidengti pūslėmis. Ultravioletiniai spinduliai sukelia pokyčius odos paviršiuje ir giluminiuose sluoksniuose. Jie mažina odos įtempimą ir gali sukelti jos priešlaikinį senėjimą ir raukšlėjimąsi bei amžinių dėmių atsiradimą. Giliau odoje jie sukelia ląstelių struktūros pokyčius ir padidina odos vėžio riziką.

Kodėl cheminiai kremai nuo saulės gali turėti neigiamą poveikį sveikatai?

Daugelis dermatologų ir kosmetikos kompanijų primygtinai rekomenduoja naudoti cheminį saulės kremą. Jie mano, kad cheminių saulės blokatorių naudojimas apsaugos odą ir leis išvengti vėžio. Tačiau per pastaruosius 10 m. mokslininkai padarė išvadą, kad cheminių saulės blokatorių naudojimas pasižymi priešingu poveikiu: paaiškėjo, kad gausiai naudojami saulės kremai didina vėžio riziką, nes pasižymi estrogeniniu poveikiu ir generuoja laisvuosius radikalus.

Kodėl teigiama, kad laisvuosius radikalus generuoja į cheminius kremus nuo saulės įeinančios medžiagos?

Daugelyje cheminių saulės blokatorių, laikomų UVA ir UVB blokatoriais, yra nuo 2 iki 5 proc. tokių junginių kaip avobenzonas, benzofenonas, etilheksilo p metoksicinimato, 2 etilheksilo salicilato, homosalato, oktilo metoksicinimato, oksibenzono (benzofenono 3) kaip aktyviųjų ingredientų.

Benzofenonas (ir panašūs junginiai) yra vienas galingiausių laisvųjų radikalų generatorių. Benzofenoną aktyvuoja ultravioletinių spindulių energija, nutraukianti benzofenono dvigubą ryšį, todėl susidaro dvi laisvųjų radikalų sritys. Tada laisvieji radikalai reaguoja su kitomis molekulėmis ir pažeidžia ląstelių riebalus, baltymus bei DNR – tokio tipo pažeidimai skatina odos senėjimą ir vėžio išsivystymą. Vadinasi, laisvuosius radikalus generuoja ne tik saulė, bet ir į saulės blokatorius įeinantys chemikalai.

Ar saulės blokatoriai susigeria į odą?

Aštuntajame dešimtmetyje profesorius Howard Malbach perspėjo, kad iki 35 proc. ant odos tepamų saulės blokatorių prasiskverbia per odą ir patenka į kraujotaką*, bet tai ne itin paveikė saulės blokatorių reklamą ar saugumo testavimus.

Ar cheminiai saulės blokatoriai apsaugo nuo vėžio?

Dr. Gordon Ainsleigh iš Kalifornijos mano, kad saulės blokatorių naudojimas sukelia daugiau mirčių nuo vėžio nei padeda. Jis apskaičiavo, kad 17 proc. padidėjęs krūties vėžio susirgimų skaičius nuo 1981 iki 1992 m. gali būti pastaruoju dešimtmečiu paplitusio saulės blokatorių naudojimo rezultatas**. Be to, šie tyrimai parodė, kad reguliariai naudojantys saulės blokatorius vyrai dažniau suserga melanoma, o moterys – bazinių ląstelių karcinoma***.

Kodėl yra teigiama, kad cheminiai saulės blokatoriai pasižymi estrogeniniu poveikiu? 

Pasak mokslininkų, daugelis įprastinių cheminių saulės blokatorių yra stiprūs estrogenai, kurie gali kenkti normaliam lytiniam vystymuisi ir sukelia žmogui antrinių medicininių problemų.

Kodėl yra teigiama, kad cheminių kremų sudėtyje esantys parabenai gali būti žalingi?

Įvairūs tyrimai parodė, kad parabenai gali sutrikdyti ląstelių aktyvumą, pažeisti DNR CHO ląstelėse (Tayama et al., 2008) ir sustiprinti UV sukeliamus pažeidimus, įskaitant ROS ir NO gamybą keratinocituose (Handa et al., 2006). Atsižvelgiant į tai, kad moters krūties audinyje buvo matuojami nepažeisti parabenų esteriai (Darbre et al., 2004a), tikimybė, kad jų estrogeninis aktyvumas galėtų skatinti estrogeno sukeliamų krūties vėžių padažnėjimą, yra akivaizdi. Vis dėlto parabenų esteriai gali paveikti ir vyrų reprodukcines funkcijas, kadangi juose dera estrogeninių ir antiandrogeninių savybių kombinacija.

Kuo ypatingos ,,The Organic Pharmacy“ priemonės nuo saulės?

Ką tik į BIOFIRST kliniką atkeliavę ekologiški ,,The Organic Pharmacy“ grožio ir sveikatos produktai yra 100 proc. natūralūs, jų sudėtyje nėra chemikalų.

,,The Organic Pharmacy“ apsauginės priemonės nuo saulės ypatingai saugios ir draugiškos organizmui:

Fizinę apsaugą užtikrina ,,The Organic Pharmacy“ priemonių sudėtyje esantys:

  • Cinko oksidas (pagrindinė apsauga nuo saulės);
  • Pongamija – ekstraktas iš karandžos medžio. Stiprina cinko apsaugos nuo UV spindulių poveikį. Išplečia UV spindulių spektrą. Apsaugo odą ir pagerina jos būklę;
  • Perlų milteliai – aprūpina aminorūgštimis, jų sudėtyje yra keratino – svarbiausio plaukų, odos ir nagų komponento. Be to, jie veikia kaip fizinis barjeras, nors nėra pripažinti aktyviuoju SPF.

Ląstelių apsaugą užtikrina  ,,The Organic Pharmacy“ priemonių sudėtyje esantys:

  • Žalioji arbata, raudonoji arbata, baltoji arbata – jose gausu polifenolių, todėl arbatos apsaugo odą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio pabuvus saulėje;
  • Vitaminai A, C, E ir erškėtuogės – padeda sumažinti uždegimą ir panaikina laisvuosius radikalus. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad erškėtuogės sunaikina UV spindulių sukeltą neigiamą poveikį.

Odą maitina  ,,The Organic Pharmacy“ priemonių sudėtyje esantis erškėtuogių, taukmedžio sviesto ir jojobos aliejus. Jis išsauga odos elastingumą, skatindamas gijimą.

Tinka visai šeimai, stabdo senėjimą – norint maksimalios apsaugos, prieš deginimąsi išsitepkite kremu ir kartokite procedūrą kas 2 valandas.

Panaudota mokslinė medžiaga:

*Malbach, H. „NDELA-Percutaneous Penetration“. FDA Contract 223-75-2340, May 19, 1978

**Ainsleigh, H. Gordon. Beneficial effects of sun exposure on cancer mortality. Preventive Medicine, Vol. 22, February 1993, pp. 132-40

***Garland, Cedric, F., et al. Effect of sunscreens on UV radiation-induced enhancement of melanoma growth in mice.

Susiję straipsniai

biovaistine
Grožis

Pasiimk į kelionę – kaip neprisikrauti per daug priemonių (~1min skaitymo)

calendar
riebios odos priežiūra
Grožis

Riebios odos A.B.C (~1min skaitymo)

calendar
Grožis

Natūralus bet efektyvus highlighteris? TIKRAI TAIP!

calendar